Szinte azonnal közleményt adott ki Netanjahu: „Izrael mélységesen sajnálja...”

A tragikus eset kapcsán a pápával egyeztetett az izraeli miniszterelnök.

A megállapodást Törökország, Jordánia és más térségbeli államok is támogatták.
A mai nap újabb tűzszünetet kötött Szíria és Izrael – jelentette be Tom Barrack, az Egyesült Államok törökországi nagykövete és szíriai különmegbízottja az X közösségi oldalon.
A megállapodást Törökország, Jordánia és más térségbeli államok is támogatták.
A nemzetközi közvetítők szerint a cél nem csupán a fegyvernyugvás, hanem egy olyan közös szíriai identitás kialakítása, amelyben a drúzok és beduinok is helyet kapnak.
Az elmúlt napok véres összecsapásai és izraeli beavatkozása után a diplomáciai áttörés váratlan, de sürgető fejleményként érkezett – számolt be az Euronews.
A héten Izrael több célzott légicsapást hajtott végre Szíriában, hivatalosan a drúz kisebbség védelmében.
A támadások között szerepelt a szíriai hadsereg konvojainak megsemmisítése, valamint a védelmi minisztérium damaszkuszi főhadiszállásának bombázása is.
A drúz közösség Izraelben jelentős és lojális kisebbségnek számít: sokan közülük szolgálnak az izraeli hadseregben, így Tel-Aviv számára stratégiai kérdés a határon túli rokonságuk védelme.
Szíriában ezzel szemben a drúzokat az elmúlt napokban több helyen támadások érték: helyi beszámolók szerint a kormányhoz hű fegyveresek civileket végeztek ki, házakat fosztottak ki és gyújtottak fel.
A most megkötött fegyverszünet az előző próbálkozással ellentétben komolyabb garanciákat tartalmaz. Ahmed as-Saraa szíriai elnök megerősítette, hogy Szuveidában és környékén azonnal életbe lép a tűzszünet, és a belügyminisztérium újabb csapatokat vezényelt a térségbe, hogy „teljes mértékben betartassák” a megállapodást – különösen a drúz és beduin fegyveresekkel.
Az összecsapások egy hete kezdődtek, amikor a drúz milíciák és a helyi szunnita beduin törzsek konfliktusba kerültek. A kormányerők beavatkoztak, ám – helyi források szerint – a beduinokat támogatták, ami tovább eszkalálta a helyzetet.
Az ENSZ becslése szerint az elmúlt egy hétben legalább 80 ezer ember kényszerült elhagyni otthonát.
Szuveidában gyakorlatilag összeomlott az alapvető infrastruktúra: megszűnt az áram- és vízellátás, akadozik a távközlés, és a kórházak is nehéz helyzetbe kerültek.
Noha a drúz milíciák részéről korábban megtorló támadások történtek beduin települések ellen, a mostani egyezmény előrelépés lehet az etnikai indíttatású erőszak megfékezésében. A nemzetközi közvetítők hangsúlyozták: csakis a közös bizalomépítés és az etnikai közösségek bevonása vezethet tartós békéhez a háború sújtotta országban.
Ezt is ajánljuk a témában
A tragikus eset kapcsán a pápával egyeztetett az izraeli miniszterelnök.
Nyitókép: Oliver Contreras / AFP